Nauka oklejania samochodów może odbywać się na własną rękę, metodą prób i błędów, a także pod okiem profesjonalistów – ten drugi sposób jest znacznie bardziej wydajny, gdyż pozwala w ciągu zaledwie kilkudniowego szkolenia opanować szereg praktycznych umiejętności.
Na czym polega szkolenie z oklejania aut?
W celu uzyskania najwyższej efektywności szkolenia mają ściśle zaplanowane harmonogramy i nastawione są na zdobycie praktycznych zdolności, takich jak postępowanie z różnymi rodzajami folii albo jej cięcie i przygotowanie do aplikacji. Podczas szkolenia, zarówno podstawowego, jak i zaawansowanego, pierwszy etap to blok teoretyczny. Obejmuje on informacje na temat całej procedury oklejania pojazdu – od rozmowy z klientem, przez wykonanie wizualizacji, po przygotowanie do samej aplikacji. Istotne jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa podczas pracy, zdobycie informacji o parametrach fizycznych folii, okresach gwarancyjnych, etapach przygotowania powierzchni do aplikacji i rodzajach stosowanych narzędzi. W bloku teoretycznym przekazane są wszystkie informacje, które później przydają się podczas zajęć praktycznych, a także już podczas samodzielnej organizacji pracy na własnym aucie lub pojazdach klientów. Wszystkie zastosowane podczas szkolenia techniki są najpierw omawiane.
Po bloku teoretycznym przychodzi czas na praktykę, czyli samodzielne oklejanie pojazdu. To bardzo ważny etap. Podstawową umiejętnością, jaką zapewnia szkolenie z fachowego oklejania aut, jest opanowanie technik raklowania – nazwa pochodzi od podstawowego narzędzia używanego do aplikacji folii, plastikowej płaskiej łopatki – która będzie różna dla folii o odmiennych parametrach oraz powierzchni płaskich i trójwymiarowych. Opanowawszy podstawy, kursant powinien nauczyć się samodzielnie aplikować folię na dużych powierzchniach, takich jak dach pojazdu czy maska. W segmencie szkolenia, który skupi się na szczegółach, istotne jest wykańczanie narożników oraz oklejanie przetłoczeń – wymaga to największej wprawy, dlatego na tym etapie praktyczna część skupia się najbardziej. Ostatni etap szkolenia powinien obejmować aplikacje folii w miejscach trudno dostępnych, techniki wykorzystywane podczas końcowej obróbki oraz utrwalania zaaplikowanej folii, w tym obróbkę termiczną.
Warto wspomnieć, że rolą tego jest także łączenie różnych rodzajów i kolorów folii na jednej powierzchni. W celu skutecznej nauki podczas kursu trzeba wielokrotnie powtarzać nowe umiejętności, aby utrwaliły się one i stały się nawykami. W podsumowaniu kursant powinien otrzymać informacje o najczęstszych błędach i sposobie ich poprawy. |